Ерик Ајдл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерик Ајдл

Роден: 29 март 1943
Англија Јужен Шилдс, Англија
Занимање
Глумец, писател, комичар, музичар
Значајни моменти во кариерата
Летечкиот Циркус на Монти Пајтон (1969-1974)
Сѐ што ти треба се пари (1978)
Спемалот (2005)
Официјално мрежно место
Ајдл на PythOnline Архивирано на 12 мај 2007 г.

Ерик Ајдл (роден на 29 март 1943) е британски комичар, актер, автор и писател на комични песни. Има пишувано за и изведувано со светски познатата група на комичари Монти Пајтон[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:Монти Пајтон
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот