Житието на Брајан според Монти Пајтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Житието на Брајан според Монти Пајтон“
Lifeofbrianfilmposter.jpg
РежисерТери Џонс
ПродуцентЏон Голдстон
СценаристГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
НастапуваатГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
МузикаЏефри Бургон
ДистрибутерWarner Bros./
Orion Pictures Corporation (САД)
Handmade Films (Велика Британија)
Премиера1979
Времетраење94 минути
Држава Обединето Кралство
ПретходенМонти Пајтон и Светиот Грал
СледенМонти Пајтон во живо на Холивуд Боул

Житието на Брајан според Монти Пајтон е комедија од 1979 година, напишана и изведена од членовите на групата Монти Пајтон. Ја раскажува приказната за Брајан Коен (го игра Греам Чепмен), млад човек роден на истата улица и во истата ноќ како и Исус Христос.

Филмот бил контроверзен поради тоа што комбинира комични елементи и елементи од религија. Сепак, истовремено е и особено популарен: во 2000 година, читателите на списанието Total Film го прогласил за најдобра комедија на сите времиња; во 2004, истото списание го именуваше Житието на Брајан за петти најдобар британски филм на сите времиња; во 2006 повторно беше изгласан за најдобра комедија на две одвоени гласања на британските ТВ канали - Канал 4 и Пет; на листата на IMDB, филмот постојано се наоѓа меѓу 250те најдобри филмови во историјата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Рецензии[уреди | уреди извор]


Монти Пајтон MontyPythonFootLeftSmall.jpg
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот