Смислата на животот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Смислата на животот)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Смислата на животот според Монти Пајтон“
Meaningoflife.jpg
„На Бог му беа потребни шест дена за да ја создаде земјата… на Монти Пајтон само 90 минути да ја зезнат!“
РежисерТери Џонс
ПродуцентЏон Голдстон
СценаристГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
НастапуваатГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера1 април 1983
Времетраење107 минути
ЈазикАнглиски
Буџет$9,000,000
ПретходенМонти Пајтон во живо на Холивуд Боул

Смислата на животот според Монти Пајтон е британски филм (комедија/мјузикл) направен во 1983 од страна на членовите на групата Монти Пајтон. Филмот во суштина претставува збир на неколку скечеви кои ги опишуваат различните фази во животот и претставува едно враќање кон оригиналниот формат на Летечкиот Циркус на Монти Пајтон. Истовремено е и последниот долгометражен филм на групата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:


Монти Пајтон MontyPythonFootLeftSmall.jpg
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот