Марширање

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Марш)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марширање е организирано и ритмичко униформно „одење“ според маршова музика во војска во движење или на паради.

Марширањето спаѓа во основна воена обука насекаде. При марширањето се задаваат маршови команди. Учењето да се маршира и слуша наредби се смета за вид дисциплина. При марширање, војникот мора да:

  • е порамнет со војникот до него;
  • е порамнет со војникот пред него;
  • одржува растојание со војникот до него;
  • одржува растојание со војникот пред него.

Маршот како мотив во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Нашиот марш“ (Наш марш) - песна на рускиот поет Владимир Мајаковски од 1917 година.[1]
  • „Левиот марш“ (Левый марш) - песна на рускиот поет Владимир Мајаковски од 1918 година.[2]
  • „Марш на смртта“ (Death March) - песна на американската рок-групаФеит ноу мор“ (Faith No More) од 1987 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Владимир Мајаковски, Песме и поеме. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 97.
  2. Владимир Мајаковски, Песме и поеме. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 99-100.
  3. DISCOGS, Faith No More ‎– Introduce Yourself (пристапено на 19.8.2020)