Греам Чепмен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Греам Чепмен
Chapman3.jpg
Роден(а)Чепмен Артур Чепмрн
Други имињаГреј Чепмен
Активеноколу 1960-1989
Висина188 cm (74 in)
СопружникДејвид Шерлок (1966-1989)
Мреж. местоwww.gcarchives.com

Греам Чепмен (8 јануари 19414 октомври 1989) бил англиски комичар, актер, писател, физичар, еден од шесте членови на Монти Пајтон и главна улога во два од нивните долгометражни филмови, и тоа како Крал Артур во Монти Пајтон и Светиот Грал и Брајан во Житието на Брајан.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Монти Пајтон MontyPythonFootLeftSmall.jpg
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот