Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул“
MontyPythonHollywoodBowlPoster.jpg
Филмски постер за Монти Пајтон во живо од Холивуд Боул
РежисерТери Хјуз
Јан МекНотон
ПродуцентТери Хјуз
СценаристГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
Тим Брук Тејлор
Марти Фелдмен
НастапуваатГреам Чепмен
Џон Клиз
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
Тери Џонс
Мајкл Палин
Керол Кливленд
Нил Инес
МузикаРеј Купер
Нил Инес
Тери Џонс
Мајкл Палин
Фред Томлисон
Тери Гилијам
Ерик Ајдл
ДистрибутерColumbia
Премиера25 јуни 1982
Времетраење77 минути
ДржаваОбединето Кралство Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
ПретходенЖитието на Брајан според Монти Пајтон
СледенСмислата на Животот

Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул е концертен филм од 1982 година во кој членовите на групата Монти Пајтон изведуваат голем дел од своите најпознати скечеви и сцени на Холивуд Боул, вклучувајќи и некои од пре-Питоновскиот период.

Во филмот учествуваат шесте членови на Монти Пајтон, како и Керол Кливленд која има повеќе споредни улоги; Нил Инес пак изведува дел од песните.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Монти Пајтон MontyPythonFootLeftSmall.jpg
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот