Маргарет Лоренс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маргарет Лоренс
Роден/а 18 јули 1926
Манитоба
Починат/а 5 јануари 1987
Онтарио
Занимање романописец, есеист, академик, канцелар
Универзитет Унизверзитет Винипег
Жанр Канадска литература
Детска литература
Книжевно движење Канадска литература
Феминизам
Значајни дела Камениот Ангел
Чародеите

Маргарет Лоренс (18 јули 1926 - 5 јануари 1987), била канадска писателка, доминантна личност во канадската современа литература, авторка на романот „Камениот ангел“. Покрај писателската дејност, таа беше ангажирана и во антинуклеарното движење.