Прејди на содржината

5 јануари (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
911  Свети Наум Охридски Чудотворец — еден од основоположниците на словенската и македонската писменост и просвета.
1910  Леон Валрас — француски економист.
1913  Луис Свифт — американски астроном, откривач на многу комети и маглини.
1952  д-р Христо Татарчев — македонски револуционер, еден од основачите на ВМРО.
1979  Чарлс Мингус — американски џез-музичар.
1988  Пит Маравич — американски кошаркар.
1990  Филип Симоновски — македонски новинар, уредник и публицист во „Нова Македонија“.
1991  Васко Попа — српски и југословенски поет.
2014  Еузебио — португалски фудбалер.
2018  Џери ван Дајк — американски глумец и комичар.
2019  Драгослав Шекуларац — српски и југословенски фудбалер.
2021  Колин Бел — англиски фудбалер.
2022  Сидни Поатје — американски глумец.
2024  Марио Загало — бразилски фудбалер и тренер.