Јоргос Папуљас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јоргос Папуљас
Γεώργιος Παπούλιας
Министер за надворешни работи
На должноста
12 октомври 1989 – 23 ноември 1989
Претходник Цанис Цанетакис
Наследник Антонис Самарас
На должноста
16 февруари 1990 – 11 април 1990
Претходник Антонис Самарас
Наследник Антонис Самарас
Лични податоци
Роден(а) 1927
Националност Грк
Установа Атински универзитет
Професија правник, политичар
Вероисповед Грчка Православна црква

Јоргос Папуљас (грчки: Γεώργιος Παπούλιας, 1927 - 11 септември 2009) бил грчки политичар и дипломат. Во текот на 1989 и 1990 година бил Министер за надворешни работи на Република Грција.

Папуљас дипломирал на Правниот факултет во Атина. Во политичкиот живот во Грција влегол во 1955 година. Во 1971 година тој станал амбасадор во Франција. По падот на грчката воена хунта во 1974 година, тој станал постојанен претставник на Грција во ООН, и на таа функција се задржал до 1979 година. По ова, тој бил амбасадор на Грција во Анкара, Турција, а по 1983 година, во Вашингтон[1] .

Починал на 11 септември 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Αυτοκτόνησε ο πρέσβης επί τιμή και πρώην υπουργός Γιώργος Παπούλιας“. In.gr. 2009-09-11. Посетено на 2009-09-12.