Зеро Мостел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Самуел Џоел „Зеро“ Мостел (28 февруари 1915 - 8 септември 1977) бил  американски глумец, пејач и комедијант на сцената и екранот, најпознат по неговото портретирање на комични ликови како што бил  Теви на сцената во Fiddler на покривот, Pseudolus на сцената и на екранот во Смешни работи се случил на патот кон форумот и Макс Беалисток во оригиналната филмска верзија на продуцентите. Мостел бил студент на Дон Ричардсон, користејќи глумечка техника заснована на мускулната меморија. Тој беше на црната листа во текот на 1950-тите години, а неговото сведочење пред Комитетот за не-американски активности беше добро објавено. Тој беше  победник на Оби.

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Мостел е роден во Бруклин, во Израел Мостел, кој бил од источноевропско еврејско потекло и Кина "Селија" Дручи, полски Евреин, кој бил одгледан во Виена. Двајцата емигрирале во САД посебно - Израел во 1898 и Кина во 1908 - каде што се запознале и се омажиле. Израел веќе имал четири деца од својата прва сопруга; имал уште четири деца со Кина. Самоил, подоцна познат како Зеро, бил  седмо дете на Израел.[се бара извор]

Според неговиот брат, Бил Мостел, нивната мајка го навела прекарот "Нула", истакнувајќи дека ако продолжил да прави лошо во училиште, тој ќе изнесувал нула.

Првично живеејќи во делот на Браунсвил во Бруклин, семејството се преселило во Мурус, Конектикат, каде што купиле фарма. Приходот на семејството во тие денови дошол од винарница и кланица. Фармата не успеала, а семејството се вратило во Њујорк, каде што неговиот татко добил работа како вински хемичар. Нул беше опишан од неговото семејство како заминувач и жив, и со развиено чувство за хумор. Тој покажал интелигенција и перцепција што го убедила татко му дека има рабини, но Моел сакал да слика и цртање, страст што тој требало да го задржи за живот. Според Роџер Батерфилд, мајка му го испратил во Музејот на уметност во Митрополитот за да копираат слики додека се облечени во кадифена костум. Нула имаше омилено сликарство, студија на Џон Белата Александар во црно и зелено, кое тој го копира секој ден, на радоста на галеријата толпи. Едно попладне, додека публиката го гледаше неговото плетенка со кадифе, тој свечено го копираше целото сликарство наопаку, задоволувајќи ја неговата публика.[1]

Мостел зборувал Јидиш, италијански и германски јазик.

Тој присуствуваше на Јавно Училиште 188, каде што бил студент. Исто така, добил професионална обука како сликар преку Образовниот сојуз. Го завршил средното образование во средното училиште Сјуард Парк, каде што неговиот годишен запис забележал: "Идниот Рембрант ... или можеби комичар?"[се бара извор][се бара извор]

Мостел присуствувал на Градскиот колеџ во Њујорк, јавен колеџ кој им овозможил на многу сиромашни студенти да продолжат со високо образование. Подоцна тој тврдел дека бил на пливачкиот тим и на Корпусот за обука на резервни офицери, иако тврдењето е сомнително. Бидејќи во уметноста имало само почетни часови, Мостел постојано ги земал за да може да слика и да добие професионален фидбек. За тоа време работел чудни работи, а дипломирал во 1935 година со диплома. Потоа продолжил да студира кон магистрирал и исто така се приклучил на Проектот за јавни дела на уметност (PWAP), кој му платил стипендија за предавање на уметноста.[се бара извор]

Во 1939 година се оженил со Клара Сверд, а двојката се преселила во стан во Бруклин. Меѓутоа, бракот не траел, бидејќи Клара не можеше да ги прифати многуте часови. Мостел поминал во неговото студио со своите соученици, и изгледа дека не можел да ја обезбеди на ниво на кое таа била навикнати. Тие се разделиле во 1941 година и се развеле во 1944 година, Клара само се согласил со развод за возврат за процент од приходите на Мостел до крајот на својот живот. Договорот траеше до средината на 1950-тите.

Кариера[уреди | уреди извор]

Почетокот на стрип рутини[уреди | уреди извор]

Настапуваат во 1958 година

Дел од должноста на Мостел со проектот била за јавни дела на уметност (PWAP) беше да им даде на галерија разговори во музеите во Њујорк. Водечките групи студенти низ многуте слики, Мостел не можел да ја потисне неговата комична природа, а неговите предавања беа забележани помалку за нивната уметничка содржина отколку за неговото чувство за хумор. Додека неговата репутација растеше, тој беше поканет да се забавува на забави и други социјални прилики, заработувајќи три до пет долари по изведба. Следеа социјални клубови на синдикатот, каде што Мостел ја мешаше својата комична рутина со социјален коментар. Овие изведби ќе играат голема улога во неговото евентуално црната листа во следната деценија.[се бара извор]

Во 1941 година,  - центарот на Менхетен, му пристапил на Мотел, со понуда да стане професионален комичар и да игра редовно место. Мосел е прифатен, а во следните неколку месеци тој стана главна атракција на Кафето друштво. Тука беше прифатено името на сцената Zero (Zee на неговите пријатели), создадено од агентот на медиумите Иван Блек, по налог на сопственикот Барни Џозефсон, кој сметаше дека "Сем Мостел" не е соодветен за стрип..[2]

Така, на 27-годишна возраст, Мостел ја напуштил секоја друга работа и окупација за да ја започне кариерата на шоу-бизнисот.[се бара извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Butterfield, Roger (1943-01-18). „Zero Mostel“. LIFE. Henry Luce. Посетено на 2017-07-13.
  2. Brown, pp. 23-24