Ружица Сокиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ружица Сокиќ
Ружица Сокић
Ружица Сокиќ, поштенска марка на Србија 2017
Роден(а)14 декември 1934(1934-12-14)
Белград, Југославија
Починал(а)19 декември 2013(2013-12-19) (возр. 79)
Белград, Србија
Причина за смртАлцхајмерова болест
Други имињаРужа Сода
Алма матерБелградски уметнички универзитет
ЗанимањеГлумица, писателка
Активен период1957–2011

Ружица Сокиќ (српски: Ружица Сокић 14 декември 193419 декември 2013), позната како Ружа Сода, била српска глумица и писателка.[1]

Родена во Белград, тогашна Југославија, Сокиќ започнала со својата глумечка кариера во 1957 и играла во над 40 филмски и телевизиски емисии. Нејзиниот последен настап бил во 2011.[2] Во октомври 2011, таа ја објавила книгата „Страста за летање“[3]

Ружица Сокиќ била дијагностицирана со Алцхајмерова болест и умрела од болест на 19 декември 2013, на седумдесет и девет годишна возраст, во нејзиниот роден град Белград, Србија.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ružica Sokić“. The New York Times. Посетено на 22 December 2013.
  2. „Actress Ruzica Sokic Dies At Age Of 79“. InSerbia News. 19 December 2013. Посетено на 22 December 2013.
  3. „Страст за летењем“. Politika (српски). 7 October 2010. Посетено на 222 December 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „Preminula Ružica Sokić“. Blic (српски). 19 December 2013. Посетено на 22 December 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]