Прејди на содржината

8 декември (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1638  Иван Гундулиќ — хрватски поет и драмски писател.
1894  Пафнутиј Чебишов — руски математичар.
1896  Ернст Енгел — германски статистичар и економист.
1980  Џон Ленон — англиски музичар, член на групата „Битлси“.
2001  Мирза Делибашиќ — босански и југословенски кошаркар.
2014  Благоје Пауновиќ — српски и југословенски фудбалер.
2015  Бони Лу — американска пејачка.
2020  Георги Константиновскимакедонски архитект.
2023  Рајан О’Нил — американски глумец.