Александар Родченко

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александар Михајлович Родченко (руски: Алекса́ндр Миха́йлович Ро́дченко, 5 декември 1891 - 3 декември 1956) бил руски уметник, вајар, графички дизајнер, познат како еден од основачите на конструктивизмот и дизајните на руските училишта. Тој ѝ бил сопруг на уметничката Варвара Степанова.

Родченко е познат како еден од најактивните членови на конструктивното движење, кое се појавило по Руската револуција. Бил ангажиран во сликарство и графичкиот дизајн пред да се сврти кон фотографијата и фотомонтажата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Aleksander Rodchenko: Design Is History“. Designishistory.com. Посетено на February 22, 2012.
  • Dabrowski, Magdalena, Leah Dickerman, Peter Galassi, A. N. Lavrentʹev, and V. A. Rodchenko. Aleksandr Rodchenko. New York, N. Y.: Museum of Modern Art, 1998.
  • „History of Art: Alexander Rodchenko“. All-art.org. Архивирано од изворникот на 2014-10-25. Посетено на February 22, 2012.
  • Savvine, Ivan. „The Art Story: Modern Art Movements“. Modern Art Movements. Theartstory.org. Посетено на February 22, 2012.
  • „THE COLLECTION“. Moma.org. Посетено на February 22, 2012.
  • "Alexander Rodchenko: The Simple and the Commonplace," Hugh

Надворешни врски[уреди | уреди извор]