Вилијам Сомерсет Мом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сомерсет Мом
Somerset Maugham
Мом фотографиран од Карл Ван Вештен in 1934
Роден(а)Вилјам Сомерсет Мом
25 јануари 1874(1874-01-25)
Парис, Франција
Починал(а)16 декември 1965(1965-12-16) (возр. 91)
Ница, Франција
ОбразованиеКралското училиште, Кентербери
Алма матер
ЗанимањеДрамски писател, романописец, новелист
СопружникСирија Велхом (в. 1917; раз. 1929)
ДецаМари Елизабет Мајгхам

Вилијам Сомерсет Мом (25 јануари 1874 - 16 декември 1965), англиски писател.

Напиша голем број приказни, романи и драми. Во поголемиот број од делата го критикува англиското граѓанско општество, а ги проучуваше и обичаите на другите, особено на егзотичните земји.