Михаил Тихонравов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Михаил Тихонравов (1901 - 4 март 1974), советски ракетен стручњак и научник, кој учествуваше во изградбата на првиот вештачки Земјин сателит. Тој многу придонесе за обликување на многу советски вселенски бодови и вселенски автоматски станици.