Борка Аврамова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борка Аврамова
Роден 9 октомври 1924
Тетово
Починал 25 март 1993
Загреб
Занимање вајарка

Борка Аврамова (Тетово, 9 октомври 1924Загреб, 25 март 1993) — македонска вајарка. Дипломирала на Академијата за ликовна уметност во Загреб во 1953 година. До 1960 г. дејствувала во Скопје, каде што во 1954 година имала самостојна изложба, прва самостојна изложба на македонски вајар[1]. Изложила портрети со етнографски обележја, но со модерна форма и без класични анатомски пропорции од кои најпозната е „Шиптар“ од 1954 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Narodno sveučilište Dubrava - Borka Avramova“ (хрватски). Посетено на 2009-10-19.
  2. Македонска енциклопедија. I (изд. I.). ISBN 978-608-203-024-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]