27 март (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1378  Грегориј XIримски папа.
1462  Василиј II Московски — московски кнез.
1625  Џејмс I — крал на Шкотска и Англија од династијата Стјуард, кој владеел од 1603 до 1625 година.
1770  Џовани Батиста Тјеполо — венецијански уметник.
1918  Мартин Шеридан — американски атлетичар.
1968  Јуриј Гагарин — советски космонаут, прв човек кој полетал во вселената.
1972  Мауриц Корнелис Ешер — холандски графички уметник.
2006  Станислав Лем — полски писател на научна фантастика.
2000  Ијан Дјури — англиски рок-музичар и глумец.
2010  Василиј Смислов — руски и советски шахист.