Прејди на содржината

28 март (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1811  Доситеј Обрадовиќ — српски просветител.
1941  Вирџинија Вулф — англиска писателка и есеист
1943  Сергеј Василевич Рахманинов — руски композитор, пијанист и диригент.
1969  Двајт Ајзенхауер — американски генерал и политичар.
1985  Марк Шагал — француски сликар.
2001  Властимир Николовски — македонски композитор.
2013  Борис Стрел — словенечки и југословенски скијач.