Адем Гајтани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статуа на Адем Гајтани на Мостот на уметноста во Скопје

Адем Гајтани (албански: Adem Gajtani; 21 јули 1939 - 19 март 1982) — истакнат поет и преведувач од албанска националност во Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во с. Подуево, Косово на 21 јули 1939 година. Завршил Правен факултет во Скопје. Работел како уредник во весникот „Флака е влазеримит“. Член на Друштвото на писателите на Македонија од 1973 година. Добитник е на наградата „Браќа Миладиновци“.[1]

Починал во Скопје во 1982 г.

Дела[уреди | уреди извор]

 • „Светлина во срцето“ (1961)
 • „Морска школка“ (1966)
 • „Ниту птица, ниту дрво“ (1973)
 • „Ти песно, ти далечна песно“ (1973)
 • „В сон песна“ (1975)
 • „Од цвет до цвет“ (1975)
 • „Едно трето време“ (1977)
 • „Морска ѕвезда“ (1979)
 • „Песни“ (1980)
 • Лебедовата песна“ (1982)[2]


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 56.
 2. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија,2004, стр. 56.