Сервет Хајредини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сервет Хајредини
Servet Hajredini
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Сервет Хајредини (албански: Servet Hajredini; 25 јули 1966, Селце, Тетовско - Гајре, Тетовско, 25 март 2001) е поранешен член на ОНА.

Во редовите на ОНА се приклучил во текот на март 2001 година, како војник во првите единици на Бригадата 112 “Мујдин Алиу”.

Загинал на 25 март 2001 година во една престрелка со македонските безбидносни сили.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.