1 мај (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
408  Аркадиј — римски цар.
1118  Матилда — сопруга на Хенри I.
1277  Стефан Урош I — крал на Србија.
1555  Марцел II — римски папа.
1572  Пиј V — римски папа.
1873  Дејвид Ливингстон — шкотски мисионер и истражувач
1904  Антонин Дворжак — чешки композитор
1945  Јозеф Гебелс — нацистички функционер како Министер за народна просвета и пропаганда.
1978  Арам Хачатурјан — ерменски композитор (р. 1903.)
1994  Ајртон Сена — еден од најголемите возачи на автомобилското натпреварување во светот на „Формула 1“.
2011  Осама бин Ладен — саудиски терорист, основач на Ал-Каеда (убиен)