29 август (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1298  Елеонора — грофица од Бар.
1847  Жорж Сорел — француски филозоф, основач на синдикализмот.
1938  Бела Кун — унгарски револуционер, водач на Советската унгарска република во 1919 година.
1982  Ингрид Бергман — шведска глумица.
1984  Цирил Боуда — чешки сликар.