Прејди на содржината

23 август (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1806  Шарл Кулон — француски физичар.
1832  Јохан Георг Ваглер — германски зоолог.
1926  Рудолф Валентино — американски глумец.
1987  Дидје Пирони — француски автомобилист во трките на „Формула 1“.
2006  Магдолна Хас — унгарска македонистка.
2018  Екрем Хусеин — македонски балетан.