Алберт Монтањес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алберт Монтањес
Albert Montañés
Montanes Estoril Open 2009 1.jpg
Земја  Шпанија
Место на живеење Барселона
Роден на 26 ноември 1980 (1980-11-26) (37 г.)
Роден во Шпанија
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001750000001,75 м
Професионалец 1999
Игра со десна рака
Заработка $2,927,241
Поединечно
Победи-порази 142–169
Титули 5
Највисок пласман No. 22 (2 август 2010)
Моментално место No. 34 (20 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3R (2010)
Ролан Гарос 4R (2011)
Вимблдон 3R (2009, 2010)
УС Опен 4R (2010)
Во двојки
Победи-порази 43–73
Титули 2
Највисок пласман No. 73 (23 јули 2007)
Ажурирано на: 9 мај 2010.

Алберт Монтањес (шпански: Albert Montañés Roca) е шпански тенисер, роден на 26 ноември 1980. Моментално се наоѓа на 34 место според АТП листата.

Најдобарорангиран бил во 2010 година, кога се наоѓал на 22 место.