Ален Делон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ален Делон
Податотека:Delon Le Guépard (cropped).jpg
Делон во 1963
Роден(а)Ален Фабјен Морис Марсел Делон
8 ноември 1935(1935-11-08)(88 г.)
Со, Франција
ЖивеалиштеШен-Бугери, Швајцарија
ДржавјанствоФранцузин
Швајцарец (од 1999)
Занимањеглумец
СопружникНатали Делон (1964-1968)
ПартнерРоми Шнајдер (1958-63), Миерил Дарк (1968-1982), Розали ван Бремен (1987-2002)
ДецаАнтони Делон
Анушка Делон
Ален-Фабјен Делон
Страница
alaindelon.ch

Ален Делон (француски: Alain Delon; 8 ноември 1935) — француски глумец, добитник на наградата Цезар за најдобар глумец 1985 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Појавувајќи се на филмови во 1957 година, тој наскоро станал еден од најатрактивните млади француски глумци. Тој ја играл првата голема улога во филмот за криминал "Во зенитот на сонцето" во режија на Рене Клеман, врз основа на романот на Патриција Хајтсмит. Улогата на Рокка во филмот "Роко и неговите браќа" Лукина Висконта од 1960 година станал светски познат глумец. Во 1968 година, тој бил осомничен за убиство на неговиот телохранител Стеван Марковиќ, пронајден во контејнер пред куќата на Ален Делон во Париз.

Глумел како споредна улога во филмот Жолт Ролс-Ројс, каде го глумел Стефан љубавникот на Ширли Маклејн.

Исто така, осбил запамтен и по дуетот со Далид и нивната песна "Пароле, пароле" (франц. Paroles paroles).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]