Халид Бешлиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Халид Бешлиќ
Халид Бешлиќ на концерт во Торонто (2007)
Животописни податоци
Роден(а)20 ноември 1953 г. (70)
Сколац, Србија, СФРЈ
Жанровитурбофолк
ЗанимањаМузичар, текстописец
Период на активност1979-денес
ИздавачиКомбанк арена
СоработнициСинан Сакиќ, Харис Џиновиќ

Халид Бешлиќ (20 ноември 1953) е еден од најпознатите пејачи на народна музика од Босна и Херцеговина.

Кариера[уреди | уреди извор]

Со музика почнал да се занимава уште во раната младост. Настапувал на училишните и останатите маалски културни приредби. По отслужувањето на воената обврска се преселил во Сараево и пеел по тамошните ресторани и кафеани. По неколкугодишни настапи од тој вид, во 1979 г. го снимил својот прв албум. Во досегашната активна кариера има снимено 17 албуми. Доживеал тешка сообраќајна несреќа во 2009 г. но на негова голема среќа останал жив и ја продолжил музичката кариера.[1]

Албуми[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]