Халид Бешлиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Халид Бешлиќ
Халид Бешлиќ на концерт во Торонто (2007)
Биографски податоци
Роден(а)20 ноември, 1953 год. (62)
Сколац, Србија, СФРЈ
Жанровитурбофолк
ЗанимањаМузичар, текстописец
Период на активност1979-денес
ИздавачиКомбанк арена
СоработнициСинан Сакиќ, Харис Џиновиќ

Халид Бешлиќ (20 ноември 1953) е еден од најпознатите пејачи на народна музика од Босна и Херцеговина.

Кариера[уреди | уреди извор]

Со музика почнал да се занимава уште во раната младост. Настапувал на училишните и останатите маалски културни приредби. По отслужувањето на воената обврска се преселил во Сараево и пеел по тамошните ресторани и кафеани. По неколкугодишни настапи од тој вид, во 1979 год. го снимил својот прв албум. Во досегашната активна кариера има снимено 17 албуми. Доживеал тешка сообраќајна несреќа во 2009 год. но на негова голема среќа останал жив и ја продолжил музичката кариера.[1]

Албуми[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]