Прејди на содржината

Харис Џиновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харис Џиновиќ
Животописни податоци
Родено имеХарис Џиновиќ
Познат(а) и какоХари
Роден(а)26 септември 1951(1951-09-26)(72 г.)
Сараево, Босна и Херцеговина, СФР Југославија
Жанровипоп-фолк, фолк
Занимањапејач, музичар и текстописец
Период на активност1975–
ИздавачиПГП-РТБ, Дискотон, Југотон, Југодиск Белград, Цептеr Мјузик/Грант Продукција
СоработнициСар е Рома
Мреж. местоharisdzinovic.com

Харис Џиновиќ (српски:Харис Џиновић); роден на 26 ти септември 1951 година во Сараево, е босанскохерцеговачки пејач на фолк, (народна) и поп-фолк музика, композитор и текстописец. Џиновиќ на музичката сцена е активен од 1981 година, кога ја основал својата група Сар е Рома, со која од 1982 година до 1985 година снимил три албуми. Од 1989 година води соло каријера; живее во Белград.

Албуми[уреди | уреди извор]

како чле на Сар е Роме

соло

Надворешни врски[уреди | уреди извор]