Јордан Добревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јордан Добревски
Роден 6 ноември 1939
Македонија Модрич, Струшко

Јордан Добревскимакедонски писател за деца и драмски автор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јордан Добревски е роден во с. Модрич, Струшко на 6 ноември 1939 година. Починал во Скопје на 9 февруари 1980 година. Завршил средно образование. Работел во РТВ Скопје. Член на ДПМ од 1972 година. Добитник е награда на Фестивалот на југословенското радио во Охрид.

Објавени книги[уреди | уреди извор]

  • И ноќе и дење (поезија за деца, 1970)
  • И сон и јаве (поезија и проза за деца, 1970)
  • Кажи како да те викам (поезија за деца, 1980)[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 75 - 76.