Прејди на содржината

Стевица Кузмановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стевица Кузмановски
Лични податоци
Полно име Стевица Кузмановски
Роден на 11 ноември 1962(1962-11-11)(61 г.)
Роден во Тетово, СФРЈ
Позиција одбрана
Младинска кариера
ФК Тетекс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982-1983 ФК Партизан 2 (0)
1983-1984 ФК Пелистер 31 (1)
1984-1986 OFK Beograd 49 (7)
1987-1990 ФК Рад 45 (4)
1990-1991 ОФК Београд 31 (0)
1992-1994 ФК Кочалиспор
(1994)-1995 ФК Галатасарај
1994-(1995)ФК Анталијаспор (loan)
1995-1996 ФК Ескишехирспор 26 (0)
1997-2000 ФК Рад
Репрезентација
Yugoslavia U19
Македонија U21
Тренер на екипи
2000-2003 ОФК Београд (assistant)
2003-2004 ОФК Београд
2005-2007 ФК Беласица
2008-2009 ФК славија Софија
2009-2010 ФК Монтана
2010- ФК Бранатс
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

стeвицa Кузмaнoвcки (11 ноември 1962 година во Тетово) — македонски поранешен фудбалер и моментален тренер на ерменскиот состав на ФК Бананц.

Како фудбалер играл на позицијата одбрана. Својата кариера ја започнал во ФК Тетекс. Во 1982 година преминал во ФК Партизан од Белград, со кој станал шампион на Југославија и носител на купот. Тој играл и за екипите на ОФК (Белград), Рад (Белград), ФК Коџаелиспор, ФК Галатасарај, ФК Анталијаспор и ФК Ескишехирспор.[1]

Својата тренерска кариера ја започнал во 2000 година како помошен тренер на Ѕвонко Варга во ОФК (Белград). По ова, тој станал прв тренер на ОФК, ФК Беласица од Петрич, ФК Славија од Софија, ФК Монтана, за да во сезоната 2010/2011 се префрли во престолнината на Ерменија, Ереван, раководејќи со екипата на ФК Банантс.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]