Карло II (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Карлос II)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карлос II од Шпанија
Крал на Шпанија
Крал на Португалија
[[File:Juan de Miranda Carreno 002.jpg|frameless|alt=]]
Владеење 17 September 1665–1 Ноември 1700
Почивалиште Ескоријал, Шпанија
Претходник Филип IV од Шпанија
Наследник Филип V од Шпанија
Придружник на Марија Луиза Орлеанска (1679–1689)
Марија Анна фон Пфалц-Нубург (1689–1700)
Татко Филип IV од Шпанија
Мајка Маријана Австриска

Карлос II бил крал на Шпанија, последниот крал од Хабсбуршката династија која владеела со Шпанија. Во историјата останал запамтен како неискусен крал кој немал никакви резултати во текот на неговото владеење преследвајќи го Војната за шпанското наследство.

Карлос е роден во Мадрид, како син на Филип IV Шпански и Маријана Австриска. Неговиот татко е вујко на неговата мајка. Можеби ова било и причината за генетските болести кои се јавувале кај некои членови од идните поколенија. Неговото раѓање во Шпанија било пресретнето со големи почести бидејќи се сметало дека војната за шпанското наследството ќе се одложи за неколку години или нема никогаш да се одржи доколку веќе новиот крал остави машки потомок.