Рита Ора

Од Википедија — слободната енциклопедија

Рита Сахаџију Ора (албански: Rita Sahatçiu Ora; Приштина, 26 ноември 1990 година) е британска пејачка, текстописец и глумица со албанско потекло. Живее и работи во Лондон. Рита Ора го објавила својот деби албум наречен „Ора“ во 2012 година, кој дебитирал на првото место во Велика Британија. Албумот Ора произведе три хита „Hot Right Now“, „How We Do (Party)“ и „R.I.P“, па токму затоа Рита стана изведувач со најмногу хитови на првото место во Велика Британија во 2012 година.

Нејзиниот втор албум „Phoenix“ беше објавен во ноември 2018 година. Водечкиот сингл „Your Song" се најде во топ 10 во Велика Британија, како и следните синглови „Anywhere“ и „Let You Love Me“, кои беа на првите пет места во Велика Британија, по што Рита стана првиот британски соло изведувач со тринаесет најдобри 10 синглови во Велика Британија.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Рита е родена во Приштина, Косово (СФРЈ). Нејзината мајка Вера е психијатар, а нејзиниот татко Бесик Сахатчију е економист и основач на паб. Рита има постара сестра Елена (која е дел од нејзиниот менаџерски тим) и помлад брат Дон.[1] Родена е како Рита Сахатчију, но нејзините родители подоцна додадале Ора (што на албански значи „време“) за да може полесно да се изговара.[2]

Нејзиното семејство се преселило во Лондон, Англија 1991 кога таа имала една година. Таа пораснала во Нотинг Хил во западен Лондон,[3] каде што го посетувала училиштето Св. Кутберт и основното училиште Св. Матеј, каде што ја завршила театарска школа Салвија Јанг по дипломирањето.[4] Почнала да пее уште како помлада.[1][5][6]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

2007—2010 година: Почеток на кариера[уреди | уреди извор]

Рита често настапувала пред публика во Лондон, а понекогаш и во пабот на нејзиниот татко. Во 2007 година Рита првпат се појави во песна кога пеела придружен вокал во песната „Awkward“ на Крег Дејвид, а потоа повторно во 2008 година во песната „Where's Your Love“ со Триничи Стајдер. Таа не се појавила официјално во двете песни.[7] Таа се појави во две песни од албумот на Џејмс Моросон „Songs for You, Thruths for Me“, како придружен вокал.[8]

Во 2008 г. таа се појавила на аудиција за Евровизија: Потребен си ѝ на својата земја, што се емитуваше на BBC One како британски изведувач за Евровизија 2009 година и се квалификувала, но се повлекла од натпреварувањето по неколку епизоди затоа што „таа не се чувствувала добро“ и сметала дека „тој предизвик не е за неа“.[9][10] Нејзината менаџерка, Сара Стентен (која исто така работела со Ели Голдинг, Џеси Џеј и Конор Мејнард), подоцна изјавила дека Рита се пријавила на натпреварот бидејќи во тоа време чувствувала дека само така може да стекне популарност. Сара исто така рекла дека натпреварот нема да ѝ помогне да стане соло пејач, туку дека ќе ѝ го отежне тоа.

Наскоро, менаџментот на Рита ја контактирала американската издавачка куќа Рок нација, и им било кажано за тоа. Рита потпишала договор за објавување со Rock Nation во декември 2008 година, како еден од нејзините први договори.[11][12] Таа направила камео изведба во музичкиот спот на Џеј Зи за песната „Young Forever“ (2009) и музичкиот спот на Дрејк за „Over“ (2010).[13][14] По потпишувањето на договорот, Рита го снимила албумот и сакала да го издаде, но издавачката куќа ја советувала да не го стори тоа, и таа започнала да работи на нов материјал за нејзиниот деби албум.

2011—2013: Пробив и Ора[уреди | уреди извор]

Рита во Приштина, Косово за време на снимањето на спотот за песната „Shine Ya Light“ во септември 2012 година.

Во текот на 2011 година, Рита објавила кавери и видеа од нејзината работа на нејзиниот деби албум на YouTube.[15] Нејзините видеа го привлекле вниманието на ДиЏеј Фреш, кој во тоа време барал женски изведувач за неговиот хит „Hot Right Now“.[16] Рита ja отпеала песната што излегла на 12 февруари 2012 година, и се нашла на првото место на музичките листи во Обединетото Кралство.[17] Во текот на февруари 2012 година Рита настапила на турнејата на Дрејк Club Paradise Tour во Велика Британија.

Првиот сингл од нејзиниот деби албум „R.I.P“ (со Тина Темпо) бил објавен на 6 мај 2012 година.[18] Песната се појавила на врвот на топ листите во Обединетото Кралство, што ја направило број еден соло изведувач.[19] На 12 август 2012 година била објавена песната „How We Do (party)“, која достигна број еден во Велика Британија и Ирска. Тоа бил втор сингл на Рита каде се појавила како соло изведувач, а третиот излегол во 2012 година.[20]

Додека била на турнејата на Coldplay, таа најавила дека нејзиниот деби албум ќе се вика Ора.[21] Албумот бил објавен на 27 август 2012 година во Европа и Австралија и се најде на првото место на топ листите во Велика Британија.[22] Рита била номинирана за Најдобар нов изведувач, Пуш изведувач и најдобар изведувач од Велика Британија / Ирски на MTV Europe Music Awards 2012.[23] Во септември 2012 година било најавено дека Рита ќе настапи на турнејата „Еуфорија“ на Ашер во Велика Британија, која започнала во јануари 2013 година. Но, турнејата била откажана поради „професионалните и личните обврски“ на Ашер.[24] Од 23 до 30 октомври 2013 година Рита ја одржала својата прва турнеја, Ora Tour, во САД.

„Shine Ya Light“ бил објавен на 4 ноември 2012 година и станал четвртиот по ред сингл меѓу првите десет на топ листите во Велика Британија.[25][26] На 26 ноември 2012 година, Рита се појавила како специјален гостин на концерт во Тирана, Албанија на 100-годишнината од независноста на Албанија.[27] Ора ја одржа својата прва турнеја во Велика Британија под покровителство на Radioactive Tour, во јануари 2013 година, за да го промовира својот албум. Таа била номинирана за три награди на Brit Awards во 2013 година, вклучувајќи ја и наградата за најдобар нов британски уметник.[28]

2013—2017: Одвојување од Roc Nation и други проекти[уреди | уреди извор]

Во јануари 2013 година, Рита изјавила дека нејзиниот втор албум ќе биде почист и ќе има повеќе насоки од првиот.[29] На 26 февруари 2013 година, таа изјавила дека нејзиниот втор албум покажува поинаков агол на „парти девојка“.[30][31] На 24 мај 2013 година таа настапила на In New Music We Trust.[32] На 28 јуни 2013 година Рита настапила на пирамидната сцената на фестивалот Глестборн.[33]

На 18 мај 2014 година, песната „I Will Never Let You Down" се појавила на првото место на топ листите во Обединетото Кралство, станувајќи четврта по ред песна на Рита за постигнување на тој резултат, и трета како соло изведувач.[34][35] Во јули 2014 година, Рита ја издаде песната "Black Widow" со Иги Азејлија, која се појавила на првото место во Обединетото Кралство, и за првпат се најде на првите десет листи во САД, каде што била на третото место.[36] На 14 декември 2014 година, Рита настапила на Божиќ во Вашингтон, снимана во Националниот музеј.[37] На 22 февруари 2015 година, на 87-то издание на Оскари, таа ја изведе песната „Благодарен“, која се појави во филмот Зад светлината.[38] 28 јуни 2015 година Рита ја објави песната „Poison“, која се најде на третото место во Велика Британија, со што стана нејзин шести топ пет сингл во земјата.[39]

Во декември 2015 година, Рита покренала тужба против Rock Nation, барајќи да ѝ биде раскинат договорот бидејќи го потпишала во 2008 година, и дека е „неважечки“ поради калифорнискиот „седумгодишен договор“. Тужбата исто така содржела дека таа е „должна да издаде само еден албум и да не прави повеќе по објавувањето на првиот“ и дека нејзината врска со Roc Nation е „непоправливо оштетена“.[40][41] Нејзината тужба го содржела и фактот на заработка, во кој таа вели дека Rock Nation добила дваесет и пет проценти од заработката.[42] Во јануари 2016 година, Rock Nation поднесе тужба против Рита за кршење на договорот.[43] Последното судење се одржало во мај 2016 година.[44]

Во јуни 2016 година било објавено дека таа потпишала договор со Atlantic Records.[45] На 3 септември 2016 година таа настапила на концерт во Рим, заедно со други албански уметници и косовскиот оркестар.[46][47]

2018 година - сегашност:[уреди | уреди извор]

Рита за време на интервју за МТВ (2018)

На 26 мај 2017 година Рита ја објавила првата соло песна по скоро две години, наречена „Your Song“, која се најде на седмата позиција во Велика Британија.[48][49] Вториот сингл „Anywhere“ стана единаесеттиот топ десет сингл во Велика Британија и се најде на второто место.

Во јануари 2018 година, Лиам Пејн и Рита ја објавија песната „For You“, од албумот за филмот Педесет нијанси - ослободени, во кој глумела и Рита.[50] Во февруари, песната се искачила на осмото место во Обединетото Кралство, со што стана дванаесетти сингл на Рита, а таа стана трета британска уметница која има најмногу топ десет синглови.[51] Во мај, Рита ја издала песната „Girls“, заедно со сите жени изведувачи, како Карди Би, Чарли Екс-Си-Екс и Биби Реџа.

На 18 септември 2018 година, Рита го открила името на нејзиниот втор албум „Phoenix“, а истиот ден, албумот бил достапен за претпродажба. На 24 септември, го издала четвртиот сингл од албумот „Let You Love Me“.[52] Синглот се искачил на четвртото место во Велика Британија, со што Рита била тринаесетти топ 10 сингл, соборувајќи 30-годишен рекорд за топ 10 синглови од британска жена соло уметник (претходно го држеа Ширли Беси и Петула Кларк).[53]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

 • Where's Your Love (Крег Дејвид со Тинки Страјдер и Рита Ора) (2008)
 • Hot Right Now (ДЏ Фреш со Рита Ора) (2012)
 • R.I.P (со Тини Темпа) (2012)
 • How We Do (Party) (2012)
 • Shine Ya Light (2012)
 • Radioactive (2012)
 • Shine Ya Light (2013)
 • I Will Never Let You Down (2014)
 • Body On Me (2015)
 • Coming Home (2015)
 • Your Song (2017)
 • Anywhere (2017)
 • For You (2018)
 • Girls (2018)
 • Let You Love Me (2018)

Видеографија[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Hot Right Now 2011 Рохан Блер-Мангат
R.I.P. 2012 Емил Нава
How We Do 2012 Марк Класфелд
Shine Ya Light 2012 Емил Нава
Radioactive 2012 Syndrome
Lay Down Your Weapons 2013 Кортни Филипс
Torn Apart 2013 Ted Chung, Willie T.
I Will Never Let You Down 2014 Франческо Карозини
Black Widow 2014 Iggy Azalea, Director X.
Doing It 2015 Adam Powell
Poison 2015 Камерон Дуди
Poison - Zdot Remix 2015 Vicky Lawton
Body on Me 2015 Колин Тили
Coming Home 2015 Џорџија Хадсон
Your Song 2017 Мајкл Хаусман
Lonely Together 2017 Levan Tsikurishvili, Phillip Lopez
Anywhere 2017 Деклан Вајтблум
For You 2018 Хана Лукс Дејвис
Girls 2018 Helmi
Let You Love Me 2018 Малија Џејмс
Only Want You 2019 Хана Лукс Дејвис
R.I.P. 2019 Еиф Ривера
Carry On 2019 Џонатан Сингер-Вајн
Ritual 2019 Софи Мулер
New Look 2019 Татиа Пилиева
How To Be Lonely 2020 Дејв Мејерс
Bang 2021 Jasmine Loignon
You For Me 2021
Seaside 2021 John Tashiro
Follow Me 2021
Finish Line 2022
Barricade 2022 Joe Mischo
Praising You 2023 Таика Ваитити
Praising You Pt II 2023 Таика Ваитити
Don't Think Twice 2023 Таика Ваитити

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Maher, Cristin (7. 11. 2012.). „It's Rita Ora's Older Sister, Elena!“. popcrush.com. Посетено на 22. 12. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 2. „The golden Ora“. GQ. 1. 8. 2013. Архивирано од изворникот на 4. 8. 2013. Посетено на 18. 8. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 3. "Rita Ora's My London". London Evening Standard. Посетено на 4 November 2012
 4. „Sylvia Young Theatre School: The youngsters earning fame the hard way“. The Telegraph. 12. 7. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 5. SoulCulture. „Skullcandy Roc Nation Aviators Presents: Rita Ora | Video“. Архивирано од изворникот на 2012-09-20. Посетено на 12. 8. 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „Rita+Ora Last.fm profile“. Архивирано од изворникот на 2013-08-10. Посетено на 12. 8. 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. Jeffries, David. „Rita Ora Biography“. AllMusic.com. Архивирано од изворникот на 9. 9. 2015. Посетено на 9. 7. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 8. „James Morrison (2) – Songs For You, Truths For Me“. discogs. Посетено на 8. 5. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. „Rita Ora Says Walking Off Eurovision Song Contest Saved Her Career“. Capital Radio. 26. 2. 2013. Посетено на 15. 8. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 10. „Rita Ora – Your Country Needs You!“. YouTube. 22. 9. 2010. Посетено на 3. 4. 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 11. „Rita Ora files suit seeking departure from Jay Z's Roc Nation“. mobo.com. 18. 12. 2015. Архивирано од изворникот на 21. 1. 2016. Посетено на 5. 1. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 12. Sblendorio, Peter (17. 12. 2015.). „Rita Ora files lawsuit against Jay Z's record label, Roc Nation“. nydailynews.com. Посетено на 18. 12. 2015.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 13. Fleming, Kirsten (7. 7. 2012.). „Hova's hottie“. New York Post. Посетено на 15. 8. 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 14. Wete, Brad (12. 4. 2010.). „Drake's new 'Over' video: Watch it here“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2014-10-19. Посетено на 19. 4. 2010.. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 15. „Rita Ora Covers OutKast's 'Hey Ya!'. rap-up.com. Посетено на 13. 8. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 16. „DJ FRESH AND RITA ORA INTERVIEW“. YouTube. Посетено на 13. 8. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 17. "Rita Ora tops pop chart, Keane rival Beatles album hits" Архивирано на 26 октомври 2014 г.. Reuters. Посетено на 14 May 2012
 18. „New Music: Rita Ora F/ Tinie Tempah – "R.I.P.". rap-up.com. 29. 2. 2012. Посетено на 1. 3. 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 19. Rita Ora Tops UK Singles Chart Архивирано на 16 декември 2013 г.. MTV. Посетено на 14 May 2012
 20. Lane, Dane (19. 8. 2012.). „Rita Ora scores third Official Number 1 single“. Official Charts Company. Посетено на 20. 8. 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 21. „Five Possible Album Names For Rita Ora's Debut, 'O.R.A.'. Vibe. 5. 6. 2012. Архивирано од изворникот на 15. 9. 2012. Посетено на 15. 9. 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 22. „Unstoppable: Rita Ora scores debut Official Number 1 album“. officialcharts.com. 2. 9. 2012. Посетено на 15. 8. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 23. "MTV Europe Music Awards: Rihanna leads nominations". The Telegraph. Посетено на 1 November 2012
 24. „Usher Postpones European 'Euphoria' Tour Dates“. MTV. 26. 11. 2012. Архивирано од изворникот на 2013-10-29. Посетено на 28. 10. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 25. „Rita Ora: 'Shine Ya Light' – Music video“. Digital Spy. Посетено на 18. 8. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 26. „Rita Ora - Chart History“. Official Charts Company.
 27. „Rita Ora performs in Tirana“. m-magazine.org. 29. 11. 2012. Архивирано од изворникот на 14. 07. 2015. Посетено на 14. 11. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 28. "Brit Awards: Emeli Sande gets four nominations". BBC News. Посетено на 10 January 2013.
 29. Daniels, Collin (14. 1. 2013.). „Rita Ora: 'Second album is much clearer'. Digital Spy. Hearst Magazines UK. Архивирано од изворникот на 2015-01-26. Посетено на 15. 1. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 30. Copsey, Robert (26. 2. 2013.). „Exclusive: Rita Ora recording new album "in secret". Digital Spy. Архивирано од изворникот на 2013-03-01. Посетено на 27. 2. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 31. „Rita Ora Ready To Be More Honest on New Album“. Yahoo!. 14. 7. 2013. Посетено на 20. 7. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 32. „Rita Ora, Bruno Mars, Calvin Harris to play Radio 1 Big Weekend“. Digital Spy. Посетено на 1. 9. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 33. „Rita Ora dons red tassels for Pyramid Stage debut at Glastonbury“. Digital Spy. Архивирано од изворникот на 2014-10-16. Посетено на 8. 5. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 34. Pakinkis, Tom (20. 5. 2014.). „Official Charts Analysis: Jackson sells 47,764 to hit No.1 almost five years after death“. MusicWeek. Архивирано од изворникот на 2014-05-24. Посетено на 24. 5. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 35. Daniel, Lane (18. 5. 2014.). „Rita Ora scores fourth UK Number 1 single with I Will Never Let You Down“. officialcharts.com. Посетено на 31. 1. 2015.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 36. „Ariana Grande, Iggy Azalea Triple Up in Hot 100's Top 10, MAGIC! Still No. 1“. Billboard. Посетено на 1. 9. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 37. Thompson, Gayle (9. 12. 2014.). „Hunter Hayes, Darius Rucker to Perform at 'Christmas in Washington'. theboot.com. Посетено на 23. 12. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 38. „Oscars 2015: Rita Ora confirmed to perform“. BBC. 28. 1. 2015. Посетено на 31. 1. 2015.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 39. „Official Singles Chart Top 100 (05 July 2015 - 09 July 2015)“. Official Charts. 15. 7. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 40. Gardner, Eriq (17. 12. 2015.). „Rita Ora, Pointing in Lawsuit to Roc Nation's New Interests, Demands Freedom“. The Hollywood Reporter. United States. Prometheus Global Media. Посетено на 19. 12. 2015.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 41. „Rita Ora sues Jay-Z's Roc Nation“. The Daily Telegraph. London. 18. 12. 2015. Посетено на 13. 1. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 42. „Rita Ora sues to leave Jay Z label“. Yahoo. 18. 12. 2015. Архивирано од изворникот на 2016-08-07. Посетено на 7. 6. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 43. Marsh, Julia (1. 2. 2016.). „Jay Z's Roc Nation files $2.4 million suit against Rita Ora“. Page Six. New York Post. Посетено на 5. 6. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 44. New York Supreme Court (27. 5. 2016.). „Notice of settlement“. nycourts.gov. Посетено на 1. 6. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 45. Williamson, Coral (21. 6. 2016.). „Rita Ora Signs to Atlantic Records“. musicweek.com. Посетено на 21. 6. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 46. Rutter, Claire (5. 9. 2016.). „Rita Ora gives powerful performance as Mother Teresa is made a Saint“. Mirror. Посетено на 13. 10. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 47. Mehmeti, Sonila (3. 9. 2016.). „Canonization of Mother Teresa – Concert at the doors of Vatican“. ata.gov.al. Архивирано од изворникот на 2016-10-18. Посетено на 14. 10. 2016.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 48. „Your Song - Single“. Apple. Посетено на 17. 5. 2017.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 49. „Rita Ora“. Official Charts Company. Посетено на 25. 11. 2017.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 50. Davis, Jennifer (3. 1. 2018.). „Rita Ora and Liam Payne's Fifty Shades Collab Will Be Your First Favorite Song of 2018“. InStyle. Архивирано од изворникот на 2018-01-24. Посетено на 19. 1. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 51. Copsey, Rob (16. 2. 2018.). „Rita Ora equals British female Official Chart record“. Official Charts Company. Посетено на 18. 2. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 52. White, Jack (18. 9. 2018). „Rita Ora announces her new album Phoenix will be released on November 23“. Official Charts Company. Посетено на 23. 9. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 53. „Rita Ora enters Official UK Chart history books with the most Top 10 singles for a British female artist“. Official Charts Company. 5. 10. 2018. Посетено на 5. 10. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]