Крег Дејвид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крег Дејвид
Дејвид настапувајќи на роденденската забава на Кралицата во април 2018
Животописни податоци
Родено имеКрег Ешли Дејвид
Роден(а)5 мај 1981(1981-05-05)(42 г.)
Саутемптон, Хемпшир, Англија
Жанрови
Занимања
 • Пејач
 • текстописец
 • рапер
 • продуцент
Период на активност1997–сега
Издавачи
Соработници
Мреж. местоcraigdavid.com

Крег Ешли Дејвид (роден на 5 мај 1981) е англиски Р&Б пејач-текстописец. Тој има издадено 4 студио албуми: „Роден за да го направи“, „Поитар од твојот просек“, Приказната продолжува, „Верувај ми“ и „Најдобри хитови“.

Кариера[уреди | уреди извор]

Најраната експозиција на Дејвид беше кога тој работеше на б-страната на песната “Прекрасна вечер” од Британската група Демидз. Тој тогаш почнал да пее вокали за новите песни со Артфул Додзер. Песната “Премотување” издадена од албумот на Артфул Доздер Се е во врска со заостанатите војници, беше хит бр 2 на листите од ВБ во 1999,иако создавасде услови за соло кариера .Дејвидовиот прв сингл е “Исполни ме” го направи најмладиот соло уметник кој тоа го постигнал во ВБ (тој тогаш имаше 19 години). Ова беше првиот од четирите Топ 10 синглови од неговиот деби албум Роден за да го направи, кој на крај продаде повеќе од седум милиони единици низ целиот свет, заработувајќи мулти-платинест статус во повеќе од 20 земји.Песната “Клуч до моето срце” преземена од Сад верзијата на албумот, иштотака беше содрзана и во анимираниот фим Осмозис Дзонс на Ворнер браката кој беше награден.

2000-2001: Роден за да го направи Успехот на Дејвидовот деби, којшто беше напишан скоро целосно од страна на Дејвид и Марк Хилл од Артфул Додзер, водесе кон Сад изданието од “Исполни ме” во мај 2001. Го достигна #15 на Билбордот Хот 100. Роден за да го направи беше издаден во САД на 17 јули 2001, ѕиркајќи на 11 место на Билбордот 200 и продаде над еден миллион копии. Синглот “7 дена” се најде во Топ 10 во САД, иако “Заминување” којшто го достигна 3 место во ВБ и 5 место во Австралија,ги пропусти Топ 40 во Сад И беше последен од неговите синглови на табелата таму. Во април 2009,МТВ гледаците го изгласаа “Роден за да го направи” на 2 место од нивниот избор ‘Најдобар албум од сите времиња’.

2002-2003 : Поитар од твојот просек

Следниот албум, Поитар од твојот просек, беше издаден во 2002 и помина значително помалку добро отколку Дејвидовото деби.Ниеден од сесте издадени синглови од албумот не беше на топ листите во Сад. Иако “Кој е твојот вкус?” и “Подигање И Пагјање (дует со Стинг) имаа во зиво снимање тие не успеа до зеските Аренби / Хип-Хоп табели за синглови. Како и да е “Кој е твојот вкус” успеа на Ритмик топ 40 (на 32 место), Топ 40 меинстрим (24) и на топ 40 песни (37 место). Првите четири синглови на албумот ја продолжија својата линија во Топ 10 хитови во ВБ, носејќи доследно девет во Топ 10 хитови сè додека “Светот е исполнет со љубов се искаци на 15 место во 2003.Според РИАА Поитар од твојот просек достигна златен статус во САД.

2005-2006:Приказната продолжува… Дејвид подоцна потписа договор со Ворнер Мјузик и го состави својот трет албум, Приказната продолжува…, којшто беше издаден низ целиот свет во август 2005 (изоставувајќи го САД каде што никогаш не беше издаден).Првиот сингл, “Целиот пат” го врати во Топ 3.Вториот сингл, “Не те сакам повеќе (Зал ми е)” поврзан со “7 Дена” како свој сингл кој најдолго истрајал на топ листите по “Премотување”кој истраја 15 недели во Топ 75 на ВБ.Третиот сингл на албумот,”Неверојатно”,дебитирасе во март 2006.

2007-2008: Верувај ми Во 2007, Дејвид соработувасе со британскиот рапер Кано на неговиот прештоецки албум Лондон Таун, за синглот “Ова е девојката”. Песната беше издадена на 27 август 2007 и дебитираше на 18 место на топ листите од ВБ. Првиот сингл “ Жешка работа” од албумот Верувај ми, беше издаден на 5 ноември 2007. Синглот беше топ десет хит, додека албумот беше на 18 место на топ списокот на албуми во ВБ. “6 од 1 Работа” беше вториот сингл на Верувај ми, кој беше 39 на топ списокот на синглови од ВБ, станувајќи неговиот трет најниско пласиран сингл до денес. “Официјално Твој” беше издаден на 23 јуни 2008 и заврши на 158 место на британската топ список на синглови,станувајќи најниско пласиран сингл до денес и беше последниот сингл од Верувај ми. Во јули, нова песна нарецена “Дали си располозена за ова” почна да прима ? на различни радио станици како дел од промоција заедно со Ајц Крим Рекордс, на која исто така се наоѓаше ремикс со Вити Бој. На 17 август, Дејвид настапуваше на роденденски концерт за почит кон текстописецот Дон Блек на Лондонскиот паладиум. Тој ја изведе песната “Бен”, хит за Мајкл Џексон. Дејвид завзеде дел во фудбалскиот меч на Вембли стадионот на 7 септември 2008. Тој таа вечер ја зеде наградата за ‘Човек на натпреварот’ И играше на истата англиска страна со бивсите интернационалци како што се Алан Серер, Теди Серингам и Дејвид Симан и играа против Ромарио, Паоло Ди Канио, Џеп Стем и Луис Фиго. Дејвид прими две номинации за награди на Урбана Музика 2008 ВБ за најдобар албум со Верувај ми и најдобро Аренби играње. На 7 ноември, Дејвид доби признание за неговиот придонес кон музичката индустрија со примање на почесна диплома од Доктор на Музика, од Саутхемптон Солент Универзитетот на свеченото доделување дипломи одржано во Саутхемптон Гилдхал. На 29 декември, нов микс од “Инсомниа”, наречен “Цела ноќ буден микс” беше направен да биде достапен за дигитално префрлање.

2008-сегашност: Најдобрите хитови Дејвид го издаде својот прв албум Најдобри хитови на 24 ноември 2008. За поддршка на издавањето, Дејвид издаде два сингла за да го промовира својот албум. “Каде е твојата љубов” со пратење на Тинци Стридер и Рита Ора, посвета на гаражните денови во ВБ, беше дигитално издадена на 10 ноември 2008. Вториот сингл, “Несоница” продуцирана од Џим Бинз од продукцијата Тимбаланд, песна со баслин ритми, беше издадена следната недела на 17 ноември 2008. Како дел од компилацијата “Најдобри хитови”, Дејвид ја пресними “Си заминувам” со четири разлицни пејачи низ Европа,Монроуз од Германија, Нек од Италија, Линса од Франција и Алекс Убаго од Шпанија. Албумот дебитираше на 48 место на топ листата за албуми на ВБ, правејќи го најниско пласиран албум на Дејвид воопшто. Тој исто така не успеа да влезе во топ листата за албуми Топ 100. Во февруари-април 2009 Дејвид имаше турнеја во Русија, на Далечниот Исток и изведе едно шоу во Лос Анџелес како дел од турнејата Најдобрите хитови. Тој сретна обожаватели на средбата за Запознавање и Поздравување во Сингапур Чанги Аеродромот пред неговото соу. Во април 2009,”Роден за да го направи” стана втор во МТВ гласањето за Најдобриот албум воопшто, кој прими над 40,000 гласа, победен од класичниот албум “ Трилер” на Мајкл Џексон. На 14 мај 2009 Крег учествуваше во Хилсбрушкиот меморијалниот фудбалски меч во Анфилд.

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

 • БЕТ Награди
  • 2002: Најдобар машки Аренби пејач (Номиниран)
  • 2002: Најдобар нов уметник (Номиниран)
 • БРИТ Награди
  • 2006: Најдобро британско урбано изведување (Номиниран)
  • 2003: Најдобро британско урбано изведување (Номиниран)
  • 2003: Најдобар британски машки соло уметник
  • 2002: Најдобар британски албум: Роден за да го направи(Номиниран)
  • 2002: Најдобар британско играње (Номиниран)
  • 2002: Најдобар машки британски соло уметник (Номиниран)
  • 2001: Најдобар британски албум: Роден за да го направи (Номиниран)
  • 2001: Најдобро британско играње (Номиниран)
  • 2001: Најдобар машки британски соло уметник (Номиниран)
  • 2001: Најдобар британски новодојден (Номиниран)
  • 2001: Најдобар британски сингл: “7 дена” (Номиниран)
  • 2001: Најдобро британско видео: “7 дена” (Номиниран)
 • Златна Камера
  • 2004: Поп Интернационал
 • Греми награди
  • 2003: Најдобро машко поп вокално изведување: “7 дена” (Номиниран)
  • 2002: Најдобро машко поп вокално изведување: “Исполни ме” (Номиниран)
 • Ивор Новело награди
  • 2001: Најдобра современа песна: “7 дена”
  • 2001: Најдобро играње сам награда: “Жена проблем”, поделена со Роби Крег и Артфул Доџер
  • 2001: Текстописец на годината, поделена со Марк Хил
 • МОБО награди
  • 2001: Најдобро британско изведување
  • 2001: Најдобро Аренби изведување (Номиниран)
  • 2001: Најдобар албум: Роден за да го направи (Номиниран)
  • 2000: Најдобро Аренби изведување
  • 2000: Најдобар британски новодојден
  • 2000: Најдобар британски сингл на годината: “Исполни ме”
  • 2000: Најдобро видео: “7 дена” (Номиниран)
  • 2000: Најдобар британски сингл на годината: Жена проблем” (Номиниран), поделена со Роби Крег и Артфул Доџер
 • МТВ Европа награди
  • 2001: Најдобар машки изведувач (Номиниран)
  • 2001: Најдобро британско изведување (Номиниран)
  • 2001: Најдобро Аренби изведување
  • 2001: Најдобро британско и ирско изведување
 • МТВ музицко видео награди
  • 2002: Најдобро машко видео: “Си заминувам” (Номиниран)
  • 2001: МТВ2 Награда: “ Исполни ме: (Номиниран)
 • МТВ Видео Музицки Награди Јапан
  • 2006: Најдобар Аренби видео: ‘’Целиот пат” (Номиниран)
  • 2003: Најдобро маско видео: “ Кој е твојот вкус?
 • Радио Музицки Награди
  • 2001: Најбарана песна: “ Исполни ме” (Номиниран)
 • Други награди и поцести
  • Почесна диплома, доктор на музика, Саутхемптон Солент Универзитет, 7 ноември 2008

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

1. ^ Craig David Biography 2. ^ Billboard.com - Artist Chart History - Craig David 3. ^ "Michael Jackson's Thriller voted best album since 1981". Mad Leopard. http://www.madleopard.com/2009/04/09/michael-jackson-s-thriller-voted-best-album-since-1981 Архивирано на 15 април 2009 г.. Посетено на 9 април 2009. 4. ^ http://www.urbanmusicawards.net/uk_vote_now.php Архивирано на 10 декември 2008 г. Urban Music Awards 2008 5. ^ "R&B Sensation Craig David meets travelers at Singapore Changi Airport". http://www.etravelblackboardasia.com/article.asp?id=60799&nav=46 Архивирано на 30 септември 2009 г.. Посетено на 15 април 2009. 6. ^ http://www.mtv.co.uk/entertainment/greatest-album-ever/competition/mtvs-greatest-album-ever 7. ^ "Craig David Becomes a Doctor". NME. http://www.nme.com/news/craig-david/40675. Посетено на 2008-12-29. 8. ^ "R'n'B singer/songwriter Craig David receives honorary Doctor of Music". SOUTHAMPTON SOLENT UNIVERSITY'S PRESS OFFICE. http://www.solent.ac.uk/news/newsarchive/2008/r57y08.aspx. Посетено на 2008-12-29. Надворешни врски

Wikiquote has a collection of quotations related to: Craig David

• Craig David's official website • Craig David's official forum • Craig David's official YouTube Channel • Craig David at MySpac