Дилан Волш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дилан Волш
Податотека:Dylan-walsh-20060831-157191.jpg
Роден(а)Чарлс М. Волш
ЗанимањеГлумец
Активен1987—
СопружникМелора Волтерс (1996–2003)
Џоана Гоинг (2004— )
Мреж. местоhttp://www.dylan-walsh.com/

Дилан Волш (на англиски: Dylan Walsh) (роден на 17 ноември 1963 г. во Лос Анџелес, Калифорнија како Чарлс М. Волш[1][2]) е американски глумец. Најмногу е познат по улогата на Д-р Шон Мекнамара во медицинската драма на FX, Сечи докторе, како и по улогата во филмот „Очувот“ од 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dylan Walsh Biography (1963— )
  2. According to the State of California. California Birth Index, 1905-1995. Center for Health Statistics, California Department of Health Services, Sacramento, California. At Ancestry.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]