Авдија Пепиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Авдија Пепиќ (босански: Avdija Pepić, Скопје, 27 ноември 1961) — македонски економист и политичар. Од 1991 до 1994 година бил генерален секретар на бошњачката Странка на демократската акција на Македонија, а од 1994 до 1996 година и нејзин претседател. Од 2006 до 2008 година бил директор на Агенцијата за поддршка на претприемништвото, а од 2008 и пратеник во Собранието на Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пратенички состав 2008“. Собрание на Република Македонија. Посетено на 2010-05-23.