Мануел Ривера-Ортис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мануел Ривера-Ортис
Manuel Rivera Ortiz Paris Dec 2009 01.jpg
Роден 23 декември, 1968
САД Поко Хондо, Гвајама, Порторико
Занимање фотограф

Мануел Ривера-Ортис (англиски: Manuel Rivera-Ortiz; 23 декември 1968 во Поко Хондо, Гвајама, Порторико) — познат порторикански фотограф кој работи во Њујорк. Ривера-Ортис е значањен за неговите социјални документарни фотографии. Во 2007 година ја добил наградата за Уметникот на годината на Советот за култура и уметност Рочестер.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arts & Cultural Council „Arts Awards Recipients“ Проверете ја вредноста |url= (help). Arts and Cultural Council for Greater Rochester. Посетено на 2010-04-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]