Прејди на содржината

Аљоша Асановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Аљоша Асановиќ (14 декември 1965, Сплит) — поранешен хрватски и југословенски фудбалер кој играше како играч од средниот ред. Тој моментно е помошник тренер на Славен Билиќ во Локомотива од Москва.

Аљоша Асановиќ

Аљоша Асановиќ се пресели во Хајдук Сплит, каде ја започна својата сениорска кариера. Со Хајдук во 1987 тој го освои Купот на Југославија, во 1990 година се пресели во францускиот Мец. Во Мец игра една сезона, како во Кан, а потоа игра во Монпелје за сезоната 2.

По натпреварот за Монпелје, Асановиќ се враќа во Хајдук и со тимот постигнува успех во сезоната 1994/95. елиминирање на пласманот во Лигата на шампионите. Хајдук ја поминал групната фаза од натпреварот, но тој го напуштил четвртфиналето од Ајакс, кој подоцна го освоил трофејот. Истата сезона, Асановиќ со Хајдук го освои првенството и Купот на Хрватска.

Во јануари 1996 година се преселил во Дерби Каунти, каде повторно бил соиграч Игор Штимац. За Дерби Каунти играл 38 првенствени игри и постигна 7 гола.

По одличната изведба на Светското првенство 1998, Асановиќ се пресели во Панатинаикос. Во текот на две сезони во Грција, играше 44 натпревари и постигна 9 гола. Во 2002 година, по третпат играше во Хајдук, каде ја заврши кариерата.

Репрезентација

[уреди | уреди извор]

Асановиќ го имаше своето деби за репрезентацијата на Југославија на 25 март 1987 година во пријателски натпревар против Австрија. Тој играше 3 натпревари за Југославија.

Тој играше за репрезентацијата на Хрватска во пријателски натпревар против САД на 17 октомври 1990, кој бил првиот натпревар од хрватската репрезентација. Хрватска победи со 2: 1, додека Асановиќ бил првиот стрелец во натпреварот.

На Европското првенство во 1996 и Светското првенство 1998, Асановиќ бил еден од најважните играчи во репрезентацијата. Со Хрватска тој стигна до четврт-финалето на Европското првенство 1996 година, а на Светското првенство 1998 година го освои третото место и бронзените медали. Во полуфиналниот натпревар против Франција тој му помогна на Давор Шукер со цел за Хрватска во поразот од 2: 1.

Последниот натпревар за Хрватска бил против Франција на 28 мај 2000 година. Тој играше 62 натпревари за репрезентацијата и постигна 3 гола.

  • Југословенски куп: 1987
  • Прва лига на Хрватска: 1995
  • Куп на Хрватска: 1995