Линус Торвалдс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линус Торвалдс

Линус Бенедикт Торвалдс (Linus Benedict Torvalds) (роден на 29 декември 1969) го има започнато развојот на Линукс, јадрото за оперативениот систем и моментално ја има улогата на координатор која најверојатно ќе ја зачува до крајот на животот.

Инспириран од Minix (јадро и оперативен систем развиени од Andrew Tanenbaum), почувствувал потреба за UNIX оперативен систем што ќе работи на неговиот домашен компјутер. Торвалдс го започнал развојот на Линукс јадрото работејќи во слободно време на своја опрема.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

www.kernel.org Кернел