Прејди на содржината

Драган Пантелиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Драган Пантелиќ (Драган Пантелић; 9 декември 1951 – 20 октомври 2021 година) бил југословенски професионален фудбалер кој играл како голман. Тој постигна преку 20 гола во текот на кариерата, главно од пенали.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Пантелиќ е роден во Лозница, Србија. Откако започнал во Раѓевац и Графичар Белград,[2] Пантелиќ поминал десет сезони со Раднички Ниш од 1971 до 1981 година. Тој собра преку 250 настапи во југословенската прва лига, постигнувајќи 15 гола. На лигашкиот натпревар против Вележ Мостар, тој го постигна победничкиот гол од внатрешноста на својот шеснаесетник.

Пантелиќ подоцна се преселил во странство во Франција и му се приклучил на Бордо, претставувајќи ја екипата две сезони. Во 1982 година, Бордо играше без голман на мечот на гостувањето кај Нант во знак на протест поради суспензијата за Пантелиќ. Нант победи со 6-0. Натпреварот стана главен дел од фудбалските „блупер“ видеа.

По краткото играње за Тимок во југословенската Втора лига, Пантелиќ се вратил во Раднички Ниш во сезоната 1984–1985, пред да се повлече од играта.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На меѓународно ниво, Пантелиќ заработи 19 натпревари за Југославија помеѓу 1979 и 1984 година, постигнувајќи два гола. Тој, исто така, ја претставуваше земјата на Летните олимписки игри 1980 година, а тие завршија на четвртото место и учествуваа на Светскиот куп на ФИФА во 1982 година.

Кариера после играње[уреди | уреди извор]

По завршувањето на својата играчка кариера, Пантелиќ привремено ја извршувал функцијата менаџер на Раднички Ниш помеѓу ноември 1989 и март 1990 година. Тој бил и претседател на клубот во доцните 1990-ти.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Пантелиќ бил член на Партијата за српско единство (ССЈ), основана од Жељко Ражнатовиќ. Бил пратеник во српскиот парламент од 2000 до 2004 година.[3]

Смрт[уреди | уреди извор]

Пантелиќ починал на 20 октомври 2021 година во клиничкиот центар на Универзитетот во Ниш по кратка борба со КОВИД-19, на 69 години.[4]

Признанија[уреди | уреди извор]

Раднички Ниш

  • Балкански куп : 1975 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pantelić Dragan“ (Serbian). reprezentacija.rs. Посетено на 14 January 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Dragan Pantelić: Nisam imao vezu za Zvezdu ni Partizan“ (Serbian). blic.rs. 13 June 2010. Посетено на 14 January 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. "Razvojni put Arkanovi stranke, od Erduta preko radikala do SNS"
  4. "Preminuo legendarni srpski golman Dragan Pantelić"

Надворешни врски[уреди | уреди извор]