Хејли Вилијамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Hayley Williams

Хејли Вилијамс

Hayley Williams from Paramore.jpg
Основни податоци
Родено име Hayley Nichole Williams
Роден(а) декември 27 1988 (1988-12-27) (воз. 29 г.) [Меридијан, Мисисипи]], САД
Жанр(ови) Алтернативен рок, емо, поп панк
Занимање/ња Музичар, пејач-текстописец
Инструмент(и) Вокал, гитара, клавијатура, пијано, тапани
Години активност 2004–сега
Прод. куќа/ќи Fueled by Ramen, Warner Bros.
Сродни групи Paramore, You Me At Six

Хејли Никол Вилијамс (анг.Hayley Nichole Williams)[1][2] (родена на 27 декември 1988)[3] е американска пејачка, текстописец, и главен вокал на бендот Paramore.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hayley's Profile“. Paramore.net. http://www.paramore.net/member/i/19150/. посет. 26 април 2010 г. 
  2. Iwasaki, Scott. „Paramore is ready for first 'official' tour“, 6 мај 2010 (посет. 28 мај 2010 г).
  3. „Simply The Best 7 Days A Week :: Celeb News :: Williams treated to surprise birthday party“. Daily Star. 28 декември 2009. http://www.dailystar.co.uk/playlist/view/114598/Williams-treated-to-surprise-birthday-party. посет. 2 август 2010 г.