Прејди на содржината

Ќемал Аломеровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќемал Аломеровиќ
Лични податоци
Полно име Ќемал Аломеровиќ
Роден на 8 декември 1980
Роден во Скопје, СФРЈ
Висина 1.74
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Металург
Број --
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002-2004 ФК Силекс 23 (1)
2004-2005 ФК Брегалница Штип 45 (8)
2006 ПФЦ Марек Дупница 9 (0)
2006-2007 ФК Башкими 12 (4)
2007-2008 ФК Милано 22 (6)
2008-2009 ФК Залаегерсег 21 (2)
2009 ФК Слога Југомагнат 7 (1)
2010 ФК Билис Балш 8 (1)
2010-2011 Zeyar Shwe Myay 1 (0)
2011 ФК Шкендија 15 (2)
2011 ФК Дачија 9 (2)
2012 ФК Шкендија 14 (2)
2012- ФК Металург
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Ќемал Аломеровиќмакедонски фудбалер, кој игра во нападот.

Кариера[уреди | уреди извор]

Својата кариера Ќемал Аломеровиќ ја започнал во младинската школа на ФК Македонија Ѓ.П., но за првпат во сениорска конкуренција настапил со тимот на ФК Бутел. Дел од својата кариера има поминато во странство, поточно во ПФК Марек од Дупница, во Бугарија.