Жил Симон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Жил Симон
Gilles Simon
Gilles Simon (14235744700).jpg
Земја  Франција
Место на живеење Швајцарија
Роден на декември 27 1984 (1984-12-27) (воз. 33 г.)
Роден во Ница, Франција
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001830000001,83 м [1]
Професионалец 2002
Игра со десна рака
Заработка US$4,727,049
Поединечно
Победи-порази 207–145
Титули 8
Највисок пласман No. 6 (5 јануари 2009)
Моментално место No. 16 (6 јуно 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2009)
Ролан Гарос 4R (2011)
Вимблдон 4R (2009)
УС Опен 3R (2008, 2009, 2010)
Други турнири
Мастерс куп SF (2008)
Олимписки игри 3R (2008]])
Во двојки
Победи-порази 16–60
Титули 0
Највисок пласман No. 117 (28 јнауари 2008)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 2R (2008)
Ролан Гарос 2R (2005)
Вимблдон 1R (2006, 2007)
УС Опен 3R (|2007)
Ажурирано на: 27 септември 2010.

Жил Симон (француски: Gilles Simon) е француски тенисер, роден на 27 септември 1984 во Ница. Моментално се наоѓа на шеснаесеттото место според АТП листата.

Професионално со тенис започнал да се занимава во 2002 година. Во 2007 година го освоил турнирот во Марсеј. Досега има освоено осум турнири, и е еден од четирите тенисери кои успеале да ги поразат Роџер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gilles Simon“. ATP. 4 октомври 2010. http://www.atpworldtour.com/tennis/3/en/players/playerprofiles/?playernumber=SD32. посет. 6 декември 2010 г.