Олег Дементиенко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Олег Дементиенкомакедонски поет.

Животопис[уреди | уреди извор]

Олег е роден во Скопје на 25 декември 1956 година. Завршил Економски факултет во Скопје. Раководител на ПВНП „Пантер факс“ во Скопје. Член на ДПМ од 1989 година. Автор е на книгите: Дијаграм (1985), Траги во шуматта (1989), Заробени ветришта (1995), Скриени ветришта (1996).[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 68.