Игњат Крстевски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Игњат Крстевски (Пожаране, Гостиварско, 21 декември 1906Скопје, 1980) — македонски градежен инженер, вонреден професор на Градежниот факултет во Скопје од 1972 до пензионорањето во 1977 година. Предавал по предмети од областа проектирање и градење железници. Дипломирал во Белград во 1934 година. Пред доаѓањето на Факултетот во 1964 година работел на изградба на пруги и на одговорни места во железниците.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Напишал неколку книги, меѓу кои и учебници за предметите Железници и Тунели[1].

  • Железници, 1971 г.
  • Тунели, 1976 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Издавачка дејност“. Градежен Факултет Скопје. Посетено на 2010-04-21.