Христо Брашнаров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Христо Брашнаров (Прилеп, 27 декември 1918) е македонски гинеколог, акушер и учесник во НОБ[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Брашнаров е роден на 27 декември 1918 година во Прилеп. Медицинскиот факултет го завршил во Белград во 1946 година. Работел во Битола и во Скопје во 1947, каде што во 1952 година специјализирал гинекологија и бил директор на Средното медицинско училиште. Примариус станал во 1966 година. Како гинеколог работел во Струмица, Прилеп и Скопје (19711981), каде што бил началник на Диспанзерот за жени во поликлиниката „Центар“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на македонски) Македонска енциклопедија. I (прво издание). МАНУ. стр. 207. ISBN 978-608-203-024-1.