Лив Улман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лив Улман
Улман во Торонто.
Роден(а)Лив Јохане Улман
16 декември 1938(1938-12-16)(85 г.)
Токио, Јапонија
ЖивеалиштеБостон, Масачусетс, САД
Занимањеглумица, режисер, сценарист
Активен период1957–денес
Верахристијанство[1][2]
СопружникХанс Јаков Станг (1960–1965)
Доналд Лесли Сондерс (1985–денес)
ПартнерИнгмарБергман
(1965–1970)
Драган Бабиќ
(?-?)
ДецаЛин Улман (со Бергман)

Лив Јохане Улман (норвешки: Liv Johanne Ullmann, 16 декември 1938, Токио) — норвешка глумица и режисер. Таа е позната како една од "музите" на шведскиот режисер Ингмар Бергман.[3][4]

Улман ја добила наградата Златен глобус за најдобра глумица - филмска драма во 1972 година за филмот Емигрантите (1971) и била номинирана за уште четири. Во 2000 година, таа била номинирана за Златна палма за нејзиниот втор режисерски игран филм, Безверни. Таа има добиено и две номинации за БАФТА награда за нејзините настапи во сцени од брак (1973) и Лице во лице (1976) и две номинации за Оскар за Иселениците и Лице во лице.

Животопис[уреди | уреди извор]

Улман е роден во Токио, Јапонија, ќерка на Ерик Вигго Улман (1907-1945), норвешки инженер за воздухоплови, кој работел во Токио во тоа време, и Јанна Ербе (ное Лунд, 1910-1996), исто така Норвежанка. Нејзиниот дедо бил испратен во концентрациониот логор Дахау[5] за време на Втората светска војна за да им помогне на еврејските луѓе да избегаат од градот каде што живеел во Норвешка; тој починал во кампот. Кога имала две години, семејството се преселило во Торонто, Онтарио, каде што нејзиниот татко работел во базата на норвешки воздухопловни сили на островот Торонто (во езерото Онтарио) за време на Втората светска војна. Семејството се преселило во Њујорк,[6] каде што четири години подоцна, нејзиниот татко починал од мозочен тумор, настан кој многу ја погодил. Нејзината мајка работела како книжарка, а подигала две ќерки. Тие на крајот се вратиле во Норвешка, се населиле во Тронхем.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vårt Land - Liv Ullmann stoler på Gud Архивирано на 22 јули 2011 г.
  2. Vårt Land - Tror på tilgivelse Архивирано на 21 март 2020 г..
  3. Holden, Stephen (12 December 2013). „A Filmmaker's Hold on His Muse“. The New York Times. Посетено на 13 September 2014. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  4. Solway, Diane (October 2009). „Liv the Life“. W Magazine. Архивирано од изворникот на 2017-01-18. Посетено на 13 September 2014.
  5. Hattenstone, Simon (3 February 2001). „A Lifelong Liaison“. The Guardian. Посетено на 13 September 2014. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  6. Ouzounian, Richard (9 September 2014). „TIFF: Liv Ullmann spent 'worst and best times of my life' in Toronto“. Toronto Star. Архивирано од изворникот на 2020-08-03. Посетено на 13 September 2014. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  7. Marcus, J.S. (17 September 2010). „Liv Ullmann's Return to the Stage“. The Wall Street Journal. Посетено на 13 September 2014. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]