Иван Класниќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Класниќ

Иван Класниќ (роден на 29 јануари 1980 година) — хрватски поранешен професионален фудбалер кој играл како напаѓач.

Тој ја започнал својата кариера со локалната клубот Св. Паули, а се преселил во Вердер Бремен во 2001 година, откако му помогнал на својот претходен тим да се промовира во Бундес-лигата. Тој постигнал 49 голови на лига во 151 настап со Вердер Бремен, освојувајќи лига и куп во 2004 година. По една сезона во Франција со Нант, тој се пресели во англискиот премиерлигаш Болтон Вандерерс во 2009 година, првично на позајмица. По нивното испаѓање во 2012 година, тој помоинал една сезона назад во Германија со Мајнц.

Класниќ играл и за репрезентацијата на Хрватска. Во 2007 година, Класниќ бил подложен на пресадување на бубрег и стана првиот играч што учествуваше на голем турнир (УЕФА Евро 2008) по пресадувањето. Тој ја претставувал и Хрватска на УЕФА Евро 2004 и Светскиот куп на ФИФА во 2006 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Св. Паули[уреди | уреди извор]

Роден во Хамбург, Западна Германија, Класниќ ја започнал својата професионална кариера со локалниот клуб Св. Паули, и импресионирал како напаѓач во три и пол сезони што ги играл за клубот во 2 Бундеслигата од кога стана професионалец во јануари 1998 година. Пред да игра во Сент Паули, тој играл за помалку познатите аматерски клубови Унион 03 Хамбург и ТСВ Стелинген.

Вердер Бремен[уреди | уреди извор]

Класниќ со Вердер Бремен во декември 2006 година.

Откако му помогнал на Сб. Паули да добие промоција во првата лига со 10 постигнати голови за клубот во втората лига во текот на сезоната 2000–01, тој ја направил замената во Вердер Бремен во летото 2001 година и конечно го направил својот белег во првиот тим во 2003 година со неколку моќни настапи во Бундеслигата. Неговите први две сезони во клубот биле обележани со непостојана форма (тој постигна само три гола на 36 настапи во Бундеслигата) и две сериозни повреди на коленото. Тој постигнал 13 голови и направил уште 11 за неговиот бразилски партнер во Аилтон. Неговиот договор што истекол предизвикал грешка за неговиот потпис на почетокот на годината пред тој конечно да одлучи да остане во Бремен.

Учествувајќи во сезоната 2004-05 година во УЕФА Лигата на шампионите, Класниќ постигна два гола на двата групни натпревари против белгискиот клуб РСЦ Андерлехт, вклучувајќи хет-трик во победата од 5: 1 на домашен терен за Вердер Бремен, помагајќи му на тимот да премине до првата нокаут-фаза на натпреварот пред да загуби од силниот француски клуб Олимпик Лион, која ги здробил со 10-2.

Неговиот почеток во сезоната 2006-07 година не бил многу успешен и тој морал да направи седум настапи во Бундеслига, пред конечно да го постигне својот прв лигашен гол сезоната во доста разочарувачки реми за Вердер Бремен од 1: 1 против играчите на Енерџи Котбус дома. Сепак, Класниќ доживеал откажување на бубрезите во почетокот на 2007 година (види болест и пресадување на бубрег) и бил надвор од повеќе од десет месеци. Во април 2008 година тој тврди дека клупските лекари на Вердер можеле да ја откријат болеста во 2002 година и со тоа да ги тужат во Ланджерихт Бремен. Тој исто така изјавил дека нема да го продолжи договорот по истекување со Вердер бидејќи тоа би значело да се лекува од истиот медицински персонал кој не ја открил навреме неговата болест.

На 14.05.2008 година, Вердер Бремен потврдил дека Класниќ го напушта клубот.

Нант[уреди | уреди извор]

На 8 јули 2008 година, Класниќ се пресели во ФК Нант каде што бил позајмен и потоа потпишал четиригодишен договор.[1] После една многу тешка сезона со само шест гола на 28 одиграни натпревари за него, Нант бил исфрлен во француската Лига 2. Следната сезона, тој постигна четири гола на само пет натпревари.

Болтон Вандерерс[уреди | уреди извор]

Класниќ потпишал за Болтон Вандерерс на крајниот рок за трансфер на сезоната 2009-10 година на едногодишен договор за заем, со што станал последниот потпис на Гери Мегсон за клубот. На 12.09.2009 година, Класниќ го направил своето деби за Болтон во победата од 3: 2 над Портсмут, откако се најде како замена за Сем Рикетс. Еден од неговите први придонеси била да се вклучи во овој потег што довел до победничкиот гол од Гери Кејхил. Неговиот прв гол за клубот бил во победата со 3: 2 против Евертон на 25 октомври. Ја заврши сезоната со осум гола во Премиер лигата.

На 4 август 2010 година, Класниќ потпишал трајно за Болтон на двегодишен договор [2] и го постигна првиот гол во победата од 1: 0 во Лига Купот на Саутемптон на 24 август.[3] Неговиот прв гол во Премиер лигата откако потпишал трајно бил во победата од 2: 1 на гостински терен против Стоук Сити, иако тој исто така бил испратен од натпреварот.[4] Класниќ постигнал доцна победа против Астон Вила на 5 март 2011 година.[5] Во мај 2011 година, Класниќ постигнал доцен гол, откако дојде како замена против Сандерленд и го направил резултатот 1-1.[6] Класниќ не започнал ниту еден натпревар во Премиер Лигата цела сезона, но сепак успеал седум голови во сите натпревари.[7]

Класниќ ја започнал сезоната 2011-12 со место во почетната постава и со гол, кога Болтон го победил Квинс Парк Ренџерс со 4: 0 на денот на отворањето.[8] Тој го продолжил ова со уште еден гол следната недела во поразот од 3: 2 против Манчестер Сити,[9] и доцна утеха во загубата од 3: 1 на гостувањето кај Ливерпул. Во овој момент од сезоната тој бил водечки стрелец на Премиер Лигата. Тој бил испратен по поразот од 2-1 против Норвич за Марк Тиерни на 18 септември 2011 година, принудувајќи го да испадне од тимот. Неговиот прв старт по неговиот црвен картон бил во победата од 5: 0 против Стоук Сити на 6 ноември во која тој постигна два гола и дал асистенции за два други. Тој потоа постигна пенал во следниот натпревар против Вест Бром, но Болтон загубил со 2: 1. Неговиот следен гол, неговиот седми сезонава, дојде неколку недели подоцна на домашен терен кај Астон Вила, но Болтон повторно загубил со 2: 1. Откако го загубил местото во тимот на неговиот колега Дејвид Н’Гог, тој се вратил како доцна замена на Квинс Парк Ренџерс на 10 март, каде постигнал победа во 86-та минута, бидејќи Болтон го добил натпреварот со 2-1. По испаѓањето на Болтон од Премиер лигата, на 16 мај, Класниќ на својата официјално мрежно место потврди дека го напуштил клубот.[10]

Почести[уреди | уреди извор]

ФК Свети Паули

 • 2. Промоција на Бундеслигата : 2000-01 година

Вердер Бремен [11]

 • Бундес лига : 2003-04 година
 • ДФБ-Покал : 2003–04 година
 • ДФБ-Лигапокал : 2006 година

Поединечни

 • Најдобар стрелец на ДФБ-Покал : 2004 година
 • Најдобар стрелец на ДФЛ-Лигапокал : 2006 година
 • Кикер Бундес лига Тим на сезоната: 2005–06 [12]
 • Кикер Човек на годината: 2007 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Klasnic will nach Abstieg wieder in die Bundesliga“. stimme.de (германски). 4 June 2009. Посетено на 7 June 2012.
 2. „Klas Act Returns to the Reebok“. Bolton Wanderers. 4 August 2010. Архивирано од изворникот на 5 August 2010. Посетено на 4 August 2010.
 3. „Southampton 0–1 Bolton“. BBC Sport. 24 August 2010. Посетено на 25 August 2010.
 4. Hodgson, Myles (17 October 2010). „Bolton 2 Stoke 1: Klasnic on target and sent off as Coyle's side claim first home win“. Daily Mail. London.
 5. Fletcher, Paul (5 March 2011). „Bolton 3–2 Aston Villa“. BBC News. Посетено на 4 March 2012.
 6. Hughes, Ian (7 May 2011). „Bolton 1–2 Sunderland“. BBC News. Посетено на 4 March 2012.
 7. Chronnell, Liam (9 June 2011). „Klasnic after a fresh start“. Посетено на 4 March 2012.
 8. Dawkes, Phil (13 August 2011). „QPR 0-4 Bolton“. BBC Sport. Посетено на 28 January 2020.
 9. Magowan, Alistair (21 August 2011). „Bolton 2–3 Man City“. BBC News. Посетено на 4 March 2012.
 10. „Stoke – Bolton“. ivanklasnic.com. 16 May 2012. Архивирано од изворникот на 3 March 2016. Посетено на 16 May 2012.
 11. „I. Klasnić“. Soccerway. Посетено на 25 May 2015.
 12. „Bundesliga Historie 2005/06“ (германски). kicker.