ФК Енерги Котбус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Енерги Котбус
Logo Energie Cottbus.svg
Целосно имеФудбалски клуб Енерги Котбус
ПрекарЕнерги
Основан31 јануари 1966
ЛокацијаКотбус, Германија
СтадионStadion der Freundschaft
Капацитет22,528
ТренерГерманија Клаус-Дитер Волиц
ЛигаБундеслига Бундеслига
2017–2018Бундеслига, 1-ви
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

ФК Енерги Котбус (полно име: фудбалски клуб Енерџи Котбус еВ) е фудбалски клуб од Котбус. Основана е во 1963 година како Кометал Котбус и преименувана во 1966 година БСГ Енерџи Котбус. Во 1990 година, компанијата спортска заедница (BSG) беше распуштена и клубот го преименува во ФК Енерги Котбус.

Првиот клупски тим играше од 1997 до 2014 година во 1-та и во втората Бундес лига. После две години во Регионалигата, Нордост ФК Енерџи се приклучи во сезоната 2018/19 повторно во 3-та лига, но го промаши лига.