Прејди на содржината

Дино Менегин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дино Менегин
Висинам
Тежинакг
Репрезентација
Менегин во 2010

Дино Менегин ( 18 јануари 1950 година ) е поранешен италијански кошаркар. Тој е еден од најдобрите италијански кошаркари на сите времиња. Играл на центарската позиција. Тој е наведен во 50-те најмногу придонесувачи во Евролигата .[1]

Своето деби го имал во италијанската лига во 1966 година, на возраст од само шеснаесет години во дресот на Варезе, а последниот натпревар го одиграл во својата 44-та. година.

Тој бил долгогодишна репрезентација на Италија и освоил златен медал со нив на Европските првенства во 1983 година, сребрен медал на Олимписките игри во 1980 година и два бронзени медали на Европските првенства во 1971 година и Европските првенства во 1975 година. [2]

  1. „Euroleague official website, Dino Meneghin (1966-94). Архивирано од изворникот на 19 октомври 2013. Посетено на 18 октомври 2013.
  2. „Dino Meneghin at FIBA competitions“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]