Јанис Бутарис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јанис Бутарис
Yiannis Boutaris Drasi.jpg
Градоначалник на Солун
На должноста
Стапил
1 јануари 2011
Претходник Василис Папагеоргопулос
Лични податоци
Роден(а) 13 јуни 1942 (1942-06-13) (77 г.)[1]
Солун, Егејска Македонија, Грција
Партија независен
Установа Солунски универзитет
Винарски институт (Атина)
Занимање стопанственик, винар

Јанис Бутарис (грчки: Γιάννης Μπουτάρης; р. 6 јануари 1942 година во Солун, Грција) — грчки стопанственик и градоначалник на Солун, по победата на изборите од 14 ноември 2010 г.

По потекло, Бутарис е од Крушево, а неговото семејство живее во Битола, Македонија.[2] Се школувал во родниот град на Солунскиот универзитет, завршувајќи хемија[3], како и на Анадолскиот колеџ.

Бутарис е основач на винската компанија „Кир-Јани“. Главно поради своите тетоважи, обетката на едното уво, спротивставените ставови со митрополитот Антимос, често предизвикувал големи реакции кај националистите во градот, но и во Северна Грција. На чело на солунската општина дошол по подршката на ПАСОК. По победата, тој изјавил дека еден од првите чекори ќе му биде да изгради споменик на основачот на современа Турција, Мустафа Кемал Ататурк, како и спомен обележје во чест на илјадниците Евреи кои биле убиени за време на германската окупација на градот[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]