Пауло Фереира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пауло Фереира
Лични податоци
Полно име Пауло Ренато Ребохо Фереира
Роден на 18 јануари 1979(1979-01-18)(45 г.)
Роден во Каскаис, Португалија
Држава Португалија Португалија
Висина 1.83м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998-2000 Ешторил Ешторил 37 (2)
2000-2002 Виторија Сетубал Виторија Сетубал 68 (2)
2002-2004 Порто Порто 62 (1)
2004-2013 Челси Челси 210 (2)
Репрезентација
1998-2003 Португалија Португалија 21 21 (0)
2002-2010 Португалија Португалија 62 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 мај 2012.
† Учества (Голови).

Пауло Ренато Ребохо Фереира (роден на 18 јануари 1979) — поранешен португалски фудбалер, играч од одбраната.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

За време на неговата играчка кариера тој бил познат по неговата способност како бек да игра на двете страни на теренот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]